The Minister

Reinhold Mitterlehner
Federal Minister of Science, Research and Economy

Reinhold Mitterlehner, Federal Minister of Science, Research and Economy


Born on 10 December 1955 in Helfenberg/Upper Austria, Reinhold Mitterlehner attended grammar school in Rohrbach and studied law in Linz; he also completed a post-graduate course in association management in Fribourg.

Professional career

From 1980 till 1992 he worked for the Upper Austrian Economic Chamber, where his last position was Head of the Marketing Department. From 1992 till 2000 he was Secretary General of the Austrian Economic League (Wirtschaftsbund) in Vienna, from 2000 till 2008 he was Deputy Secretary General of the Austrian Federal Economic Chamber (WKO).

Political career

From 1991 till 1997 he was a local councillor in Ahorn and from that position he went on to become a Member of the Austrian Parliament (National Council) on 8 February 2000, where he served as Chairman of the Economic and Industrial Affairs Committee from 2001 to 2008.

In May 2002 he became District Party Chairman of the Austrian People’s Party (ÖVP) for the district of Rohrbach. From 2 December 2008 till 31 January 2009 Federal Minister of Economics and Labour, from 1 February 2009 till 28 February 2014 Federal Minister of Economy, Family and Youth, as from 16 December 2013 also in charge of the Federal Ministry of Science and Research. As from 1 March 2014 Federal Minister of Science, Research and Economy. As from 26 August 2014 designated federal chairman of the ÖVP and vice chancellor.


Reinhold Mitterlehner:

Additional Information

Last Modified: 27.08.2014 09:48